Zobaczyć niewidzialne czyli podróż w świat ludzi sprawnych inaczej
W dzisiejszych czasach rozmowy z dziećmi i młodzieżą o wartościach takich jak empatia, wrażliwość, integracja są nierzadko wyłącznie koniecznym wykładem teoretycznym. Grupa nauczycieli z Gimnazjum Miejskiego poszukując nowych rozwiązań do przekazywania w.w. wartości zorganizowała wycieczkę do Warszawy na NIEWIDZIALNĄ WYSTAWĘ.
W dniu 21 i 26 września czterdzieścioro sześcioro uczniów z klas trzecich miało okazję praktycznie doświadczyć świata z perspektywy osób niewidomych. Przez czterdzieści pięć minut uczniowie w siedmioosobowych grupach wraz z nauczycielami i niewidomymi przewodnikami odwiedzali specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Doświadczali, jak to jest poruszać się w miejskim zgiełku, jak przejść przez mostek w lesie, jak zapłacić za wodę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu i nie tylko….
Zdaniem uczestników - NIEWIDZIALNA WYSTAWA to ogromne przeżycie, wyzwalające refleksje na temat tego, co w życiu dla każdego z nas jest najważniejsze, ukazujące wartość zdrowia oraz znaczenie otwartej, aktywnej postawy wobec trudnych życiowych problemów. To lekcja empatii i tolerancji dla innych. To wspaniała przygoda i sposób na edukację i uwrażliwienie na potrzeby innych. To także przesłanie od ludzi niewidomych do ludzi widzących, że wcale nie czują się gorsi, że chcą być traktowani tak, jakby byli zdrowi i że pożegnanie się z nimi typowym dla osób widzących zwrotem „do widzenia, do zobaczenia” nie jest nietaktem, lecz normą.