Dopalaczom mówimy STOP!
Dodane przez admin dnia Listopad 30 2016 18:00:00
Uzależnienia stają się coraz większym problemem współczesnego świata. Młodym ludziom nie wystarczy sama wiedza na ich temat. Należy im ciągle przypominać o negatywnym wpływie środków psychoaktywnych na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz życie, uaktualniać wiedzę na temat czyhających pułapek i narkotykowych niebezpieczeństw. W związku z tym na terenie naszej szkoły 30 listopada 2016 r. przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia z zakresu profilaktyki, a dotyczyły dopalaczy – substancji, o których coraz częściej wspominają media i prasa w Polsce, a które zbierają śmiertelne żniwo wśród młodzieży i dzieci. Zajęcia wychowawcze, przeznaczone dla uczniów klas I, miały formę prezentacji multimedialnej pt. „Dopalacze kradną życie” ...
Treść rozszerzona
Uzależnienia stają się coraz większym problemem współczesnego świata. Młodym ludziom nie wystarczy sama wiedza na ich temat. Należy im ciągle przypominać o negatywnym wpływie środków psychoaktywnych na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz życie, uaktualniać wiedzę na temat czyhających pułapek i narkotykowych niebezpieczeństw. W związku z tym na terenie naszej szkoły 30 listopada 2016 r. przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia z zakresu profilaktyki, a dotyczyły dopalaczy – substancji, o których coraz częściej wspominają media i prasa w Polsce, a które zbierają śmiertelne żniwo wśród młodzieży i dzieci. Zajęcia wychowawcze, przeznaczone dla uczniów klas I, miały formę prezentacji multimedialnej pt. „Dopalacze kradną życie” połączonej z prelekcją dotyczącą nowych narkotyków, ich rodzajów i składu, objawów i zagrożeń wynikających z ich zażywania, a także aspektów prawnych związanych z ich rozprowadzaniem. W trakcie prezentacji, która poza dostarczeniem podstawowych informacji na temat dopalaczy miała również na celu zwiększenie ostrożności i zmniejszenie otwartości na kontakty z tymi produktami, uczniowie dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy w sytuacji zetknięcia się z substancjami psychoaktywnymi, poznali numery telefonów i ważne strony internetowe instytucji zajmujących się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Na slajdach, wśród skłaniającego do refleksji materiału ikonograficznego, pojawiły się hasła, które miały przekonać gimnazjalistów do życia bez uzależnienia i rezygnacji z jakiegokolwiek kontaktu z nowymi i niebezpiecznymi narkotykami: „Powiedz nie dopalaczom!”, „Dopalacze to pewna oferta śmierci!”, „Dopalacze mogą cię wypalić!”, „Nie testuj na sobie!”, „Dopalacze to śmiercionośna trucizna!”, „Dopalacze kradną życie!”. Ku przestrodze, zaprezentowano również kilka historii nastolatków mających doświadczenia z dopalaczami, nastolatków, którym szczęśliwie udało się im wyjść z uzależnienia. Przytoczone słowa rówieśników naszych gimnazjalistów dały dużo do myślenia uczniom, którzy w dużym skupieniu i z uwagą śledzili pokaz. Na koniec, w związku z tym, że dopalacze najłatwiej zdobyć w Internecie, uczniom pokazano krótki film zrealizowany na zamówienie Ministerstwa Zdrowia - „Wyloguj się do życia” - obejrzeli go z dużym zainteresowaniem.
Prezentację multimedilaną i prelekcję przygotowali nauczyciele: p. Małgorzata Murawska i p. Anna Makowska. W realizację zadania profilaktycznego włączyły się uczennice klasy II e: Julia Bartnicka i Maja Przybyszewska. Dziękujemy gimnazjalistkom za zaangażowanie i podejmowanie działań na rzecz społeczności szkolnej. Nagłośnieniem zajął się p. Waldemar Frydrychowicz i uczeń klasy III c Zbyszek Stocki.
Małgorzata Murawska, Anna Makowska