Opowieść Wigilijna
Dodane przez admin dnia Grudzień 22 2017 09:49:43

21 grudnia 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez koło teatralno-recytatorskie prowadzone przez p. Małgorzatę Murawską. Spektakl ten powstał na motywach książki Karola Dickensa pt. „Opowieść wigilijna”, książki zaliczanej do klasyki literatury światowej. Teatralna adaptacja Dickensowskiej historii będącej opowieścią o złośliwym, chciwym człowieku, egoiście i cyniku Ebenezerze Scrooge’u, który nie wierzył w sens ...
Treść rozszerzona
„Jest wiele spraw na świecie, na których się zyskuje, chociaż nie przynoszą dochodu”

21 grudnia 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez koło teatralno-recytatorskie prowadzone przez p. Małgorzatę Murawską. Spektakl ten powstał na motywach książki Karola Dickensa pt. „Opowieść wigilijna”, książki zaliczanej do klasyki literatury światowej. Teatralna adaptacja Dickensowskiej historii będącej opowieścią o złośliwym, chciwym człowieku, egoiście i cyniku Ebenezerze Scrooge’u, który nie wierzył w sens Świąt Bożego Narodzenia i uważał świąteczny okres za stratę czasu – okazała się ciekawym i wartościowym przedsięwzięciem. Główny bohater spektaklu odbył wędrówkę w czasie i przestrzeni, razem z duchami cofnął się w przeszłość, przeżył teraźniejszość i zobaczył, co niesie przyszłość. Dzięki tej wyjątkowej podróży dokonała się w nim niezwykła przemiana. Metamorfoza, jaką przeszedł, skłoniła go do zastanowienia się nad własnym postępowaniem, do zadumy nad sensem ludzkiego życia. Ten skąpy starzec i zgorzkniały samotnik odkrył, że dobra materialne nie są w życiu najważniejsze. Słowa: „Jest wiele spraw na świecie, na których się zyskuje, chociaż nie przynoszą dochodu” - początkowo niezrozumiałe - nabrały dla Scrooge’a znaczenia po spotkaniu z duchami i uświadomiły mu, że nie wolno być obojętnym na los innych ludzi, że trzeba im pomagać, gdy tej pomocy potrzebują.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez koło teatralno-recytatorskie przedstawienie dostarczyło widzom niezapomnianych przeżyć, wielu wzruszeń, zmusiło do chwil refleksji i zadumy nad własnym życiem i postępowaniem. W przeżyciu Bożego Narodzenia wraz ze Scrooge’m widzom bardzo pomogły kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego koła wokalnego. Oprawę muzyczną wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowała p. Małgorzata Trojanowska. Sukces spektaklu nie miałby miejsca, gdyby nie dekoracja, a za nią była odpowiedzialna p. Elżbieta Gąsiorowska.

„Opowieść wigilijną” obejrzeli wszyscy uczniowie Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, przedstawiciele organu prowadzącego, Rady Rodziców, bliscy naszych aktorów i uczniów śpiewających, a premierę spektaklu 20 grudnia – uczniowie klas VI i VII, wychowawcy i nauczyciele z sierpeckich szkół podstawowych.

Małgorzata Murawska