SZKOLNY DZIEŃ TOLERANCJI
Dodane przez admin dnia Listopad 16 2017 15:11:00

Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Szkolny Dzień Tolerancji w Gimnazjum Miejskim w Sierpcu zorganizowały p. Marta Rokicka, p. Anna Biegańska i p. Barbara Kuskowska. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zostali obdarowani „złotymi myślami” dotyczącymi tolerancji, zostali zapoznani z definicją i głównymi celami tego dnia. Na drzwiach klas lekcyjnych znalazły się hasła dotyczące tolerancji, przygotowano również gazetkę przypominającą o tak ważnym święcie. ...

Treść rozszerzona
Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.

Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Szkolny Dzień Tolerancji w Gimnazjum Miejskim w Sierpcu zorganizowały p. Marta Rokicka, p. Anna Biegańska i p. Barbara Kuskowska. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zostali obdarowani „złotymi myślami” dotyczącymi tolerancji, zostali zapoznani z definicją i głównymi celami tego dnia. Na drzwiach klas lekcyjnych znalazły się hasła dotyczące tolerancji, przygotowano również gazetkę przypominającą o tak ważnym święcie. Organizatorom zależało, aby młodzież zastanowiła się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyją, aby pamiętali, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.