Spektakl edukacyjno - profilaktyczny "Dzwonek II" w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu
Dodane przez admin dnia Kwiecień 13 2016 13:00:00

13 kwietnia 2016 r. w sali sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki młodzież Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu wystawiła spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Dzwonek II” przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Murawskiej -
w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji
"Profilaktyka a Ty".
Przedstawienie „Dzwonek II”, będące kontynuacją przedsięwzięcia profilaktycznego ...
Treść rozszerzona
13 kwietnia 2016 r. w sali sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki młodzież Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu wystawiła spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Dzwonek II” przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Murawskiej - w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty".

Przedstawienie „Dzwonek II”, będące kontynuacją przedsięwzięcia profilaktycznego „Dzwonek” wystawionego w lutym 2014 r. , obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych z terenu powiatu sierpeckiego, ale także grono pedagogiczne Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, dyrektorzy szkół średnich, przedstawiciele samorządów i wydziałów oświaty, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta pan Jarosław Perzyński. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia dyrektora Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu pani Katarzyny Kordulasińskiej, która podkreśliła, iż spektakle edukacyjne to doskonała forma profilaktyki uzależnień będąca ważnym narzędziem w walce z narkotykami, innymi uzależnieniami i przemocą. Koordynator działań mł. asp. Krzysztof Kosiorek nakreślił podstawowe cele programu "Profilaktyka a Ty", wyrażając również swoje podziękowania dla władz szkoły oraz osób, które doprowadziły do przygotowania i zaprezentowania przedstawienia.

Po zakończonych przemówieniach przyszedł czas na spektakl. Z chwilą odczytania przez narratora krótkiego wprowadzenia w jego problematykę i pojawienia się na scenie młodych aktorów w sali widowiskowo – kinowej zapadła cisza. Wszyscy zgromadzeni w skupieniu oglądali montaż słowno-muzyczny pokazujący życie przeciętnej rodziny, w której rodzice uwikłani we własne problemy nie potrafili się porozumieć i nie udzielili wsparcia dorastającemu synowi - uczniowi gimnazjum, który - mimo swoich starań – miał coraz większe problemy z nauką. Zagubionego młodego człowieka dostrzegli dealerzy, proponując narkotyki jako sposób na łatwą naukę. Niestety, Maciek - borykający się z przemocą domową i alkoholizmem ojca, z ich pomocy skorzystał, nie przewidując konsekwencji swojego postępowania. Wybór, jakiego dokonał, naraził bliskie mu osoby na ogromne niebezpieczeństwo. To Kasia - dziewczyna, dzięki której chłopak wygrał konkurs literacki i spektakl „Dzwonek” dawał nadzieję na optymistyczne zakończenie historii nastolatka, została wbrew swojej woli wciągnięta w sidła dealerów. Spektakl „Dzwonek II” zakończył się pytaniem: „Do czego prowadzą narkotyki?” i słowami – przestrogą, które – mamy nadzieję – na długo zapadną w pamięć młodych ludzi: „ Nie bierz narkotyków! Jeżeli już spróbowałeś, pamiętaj, że wkroczyłeś na drogę śmierci, z której rzadko kto powraca. Jeśli jesteś uzależniony, nie przekreślaj siebie i swoich bliskich, z tego można wyjść. POZWÓL TYLKO SOBIE POMÓC”. Pełne ekspresji wypowiedzi młodych aktorów, przeplatane dobrze dobranymi utworami muzycznymi, zmusiły widownię do głębokich refleksji nad życiem i niesionymi przez nie pułapkami. Po przedstawieniu zabrzmiały długie brawa, a emocje jakie ono rozbudziło, jeszcze długo słychać było w rozmowach uczniów i dorosłych widzów. Atmosfera panująca w sali widowiskowej świadczyła o tym, że problemy, jakimi są narkomania, alkoholizm i towarzysząca mu często przemoc domowa - spotkały się z ogromnym zainteresowaniem osób, które obejrzały przedstawienie edukacyjno - profilaktyczne.

Spektakl edukacyjno – profilaktyczny „Dzwonek II” został zaprezentowany dzięki poparciu inicjatywy przez dyrektora gimnazjum - pani Katarzyny Kordulasińskiej i wicedyrektora - pani Doroty Cendrowskiej oraz zaangażowaniu nauczycieli: Małgorzaty Murawskiej (reżyseria), Małgorzaty Trojanowskiej (oprawa muzyczna), Elżbiety Gąsiorowskiej i Katarzyny Wysockiej (dekoracja), Barbary Kuskowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów - odtwórców ról w przedstawieniu, a są nimi pierwszo- i drugoklasiści: Monika Marciniak, Agata Murawska, Weronika Strzelecka, Cezary Lewandowski, Julia Bartnicka, Jakub Frydrychowicz, Jakub Biegalski, Dominik Paciuszkiewicz , Adam Laskowski, Jakub Malinowski, Miłosz Wąsicki Kinga Malec, Klaudia Malec, Ewelina Bućkowska, Karolina Dolacka, Kinga Świerzyńska, Filip Kwiatkowski. Mamy nadzieję, że będą oni w przyszłości kontynuować profilaktykę rówieśniczą.


Małgorzata Murawska